Skip to content

13 John Hay AveKearny, NJ 07032

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block228
Lot24.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page57

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningL1
Sq Footage1,800
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
18%
Improvement Value:$98,800
82%
Total Assessment$120,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,900+1.3%
2024$12,733+0.8%
2023$12,634-0.0%
2022$12,640-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 5679, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1966