Skip to content

16 John Hay AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block229
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage840
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
29%
Improvement Value:$42,200
71%
Total Assessment$59,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,391+1.3%
2024$6,309+14.2%
2023$5,526-0.0%
2022$5,528-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 9650, Page 889NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/18/2022

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 9650, Page 889

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 9599, Page 730Recorded9/22/2021

Property Sale

Sale
$132,800
DeedBook 4172, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1920