Skip to content

342 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1910
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block229
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,118
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,600
41%
Improvement Value:$219,600
59%
Total Assessment$372,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,844+1.3%
2024$39,330+150.4%
2023$15,707-0.0%
2022$15,714-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$1,500,000
DeedBook 9538, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1910