Skip to content

325 Chestnut StreetKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Date
Oct 26, 2000

Property Information

Block231
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,524
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
17%
Improvement Value:$78,000
83%
Total Assessment$94,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,106+1.3%
2024$9,975+0.8%
2023$9,898-0.0%
2022$9,903-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5795, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1920