Skip to content

354 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block231
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
ZoningC3
Sq Footage2,461
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
77%
Improvement Value:$16,100
23%
Total Assessment$70,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,494+1.3%
2024$7,397+0.8%
2023$7,340-0.0%
2022$7,343-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft2,461DeedBook 9601, Page 144NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded9/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920