Skip to content

102 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2017

Property Information

Block254
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM47

Building Details

Building Class45
Description1SCB
Dwellings---
ZoningR2
Sq Footage2,508
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
30%
Improvement Value:$59,100
70%
Total Assessment$84,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,003+1.3%
2024$8,887+0.8%
2023$8,818-0.0%
2022$8,822-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft750DeedBook 7245, Page 43NU CodeSale w/ business assets (23)

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4920, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1925