Skip to content

327 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 11, 2012

Property Information

Block232
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,354
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
24%
Improvement Value:$57,900
76%
Total Assessment$76,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,189+1.3%
2024$8,084+0.8%
2023$8,021-0.0%
2022$8,025-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,354DeedBook 8861, Page 907Recorded7/26/2012

Property Sale

Sale
$73,082

From:

To:

DeedBook 7171, Page 142NU CodeFamily (1)Recorded11/22/2003

Property Built

Built

Year Built: 1915