Skip to content

297 Elm St

Kearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 30, 2004

Property Information

Block219
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,360
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
30%
Improvement Value:$51,800
70%
Total Assessment$73,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,868+1.3%
2024$7,767+5.1%
2023$7,392-0.0%
2022$7,395-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 7347, Page 343Recorded8/18/2004

Property Built

Built

Year Built: 1925