Skip to content

273 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Jul 18, 2017

Property Information

Block234
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage3,336
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
13%
Improvement Value:$112,500
87%
Total Assessment$129,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,842+1.3%
2024$13,663+0.8%
2023$13,557-0.0%
2022$13,564-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$99,000

From:

To:

Sq Ft3,336DeedBook 9235, Page 732NU CodeNominal consideration (25)Recorded9/8/2017

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft3,336DeedBook 8897, Page 441NU CodeFamily (1)Recorded3/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1915