Skip to content

93 Johnston AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Date
Jan 26, 2065

Property Information

Block10
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,398
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
15%
Improvement Value:$72,100
85%
Total Assessment$84,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,056+1.3%
2024$8,940+0.8%
2023$8,870-0.0%
2022$8,875-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000

From:

To:

Sq Ft3,398DeedBook 9044, Page 311Recorded6/15/2015

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft3,398DeedBook 8775, Page 235NU CodeFamily (1)Recorded2/2/2011

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft3,398DeedBook 8682, Page 544Recorded8/21/2009

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft3,398DeedBook 8127, Page 33NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/8/2007

Property Built

Built

Year Built: 1900