Skip to content

251 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2025

Property Information

Block235
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,064
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
32%
Improvement Value:$60,300
68%
Total Assessment$89,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,538+1.3%
2024$9,415+0.8%
2023$9,342-0.0%
2022$9,347-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957