Skip to content

203 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1928
Commercial

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Apr 12, 2017

Property Information

Block238
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM44

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage61.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
20%
Improvement Value:$184,700
80%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,729+1.3%
2024$24,410+0.8%
2023$24,220-0.0%
2022$24,232-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

DeedBook 9220, Page 443NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1928