Skip to content

189 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Date
Jan 20, 2016

Property Information

Block238
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM44

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,884
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
26%
Improvement Value:$72,900
74%
Total Assessment$98,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,587+1.3%
2024$10,451+0.8%
2023$10,370-0.0%
2022$10,375-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925