Skip to content

227 Bergen AveKearny, NJ 07032

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block238
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM44

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,943
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
24%
Improvement Value:$86,500
76%
Total Assessment$113,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,182+1.3%
2024$12,025+0.8%
2023$11,932-0.0%
2022$11,938-0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,943DeedBook 7357, Page 121Recorded9/2/2004

Property Sale

Sale
$295,800

From:

To:

Sq Ft1,943DeedBook 6093, Page 167Recorded12/16/2002

Property Sale

Sale
$226,500
DeedBook 5795, Page 175

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4777, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1961