Skip to content

218 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1943

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block239
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,356
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,100
33%
Improvement Value:$64,700
67%
Total Assessment$96,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,362+1.3%
2024$10,229+0.8%
2023$10,149+17.3%
2022$8,654-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 9541, Page 108

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 9541, Page 108NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/5/2021

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,209DeedBook 7381, Page 337Recorded10/19/2004

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3985, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1943