Skip to content

24 Linden AveKearny, NJ 07032

Built 1950

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Dec 21, 2020

Property Information

Block93
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM19

Building Details

Building Class17
Description1SF BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,324
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
38%
Improvement Value:$68,000
62%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,711+1.3%
2024$11,560+0.8%
2023$11,471+4.4%
2022$10,983-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 9548, Page 787Recorded4/12/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 7377, Page 304Recorded10/8/2004

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3858, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1950