Skip to content

209 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Date
Sep 12, 1992

Property Information

Block239
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,330
Acreage34.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,100
32%
Improvement Value:$52,400
68%
Total Assessment$76,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,189+1.3%
2024$8,084+0.8%
2023$8,021+4.2%
2022$7,700-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4529, Page 152

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 4442, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1930