Skip to content

206 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 30, 2012

Property Information

Block240
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM44

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,330
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,100
28%
Improvement Value:$59,400
72%
Total Assessment$82,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,832+1.3%
2024$8,718+0.8%
2023$8,650-0.0%
2022$8,654-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,330DeedBook 8854, Page 315NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/12/2012

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft1,330DeedBook 8825, Page 815Recorded12/27/2011

Property Built

Built

Year Built: 1930