Skip to content

153 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jun 26, 2025

Property Information

Block245
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM47

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,652
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,100
15%
Improvement Value:$89,700
85%
Total Assessment$105,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,326+1.3%
2024$11,180+17.2%
2023$9,541-0.0%
2022$9,546-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$975,000
DeedBook 9916, Page 220Recorded7/29/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft2,652DeedBook 9652, Page 101NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded3/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 1915