Skip to content

78 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Jan 20, 1984

Property Information

Block249
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM48

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
19%
Improvement Value:$74,900
81%
Total Assessment$92,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,891+1.3%
2024$9,764+0.8%
2023$9,688-0.0%
2022$9,693-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 3401, Page 1025

Property Built

Built

Year Built: 1915