Skip to content

122 Maple StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$446,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block24
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,300
18%
Improvement Value:$90,600
82%
Total Assessment$109,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,765+1.3%
2024$11,613+0.8%
2023$11,523-0.0%
2022$11,529+19.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$446,000

From:

To:

Sq Ft2,832DeedBook 9445, Page 620NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/29/2019

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,832DeedBook 8845, Page 803Recorded4/27/2012

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4866, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1925