Skip to content

108 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1963

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 27, 1993

Property Information

Block251
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM48

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,428
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,200
24%
Improvement Value:$71,100
76%
Total Assessment$93,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,988+1.3%
2024$9,859+0.8%
2023$9,783-0.0%
2022$9,787-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4595, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1963