Skip to content

110 Davis AvenueKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2012

Property Information

Block251
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM48

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,712
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,200
27%
Improvement Value:$59,100
73%
Total Assessment$81,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,703+1.3%
2024$8,591+0.8%
2023$8,524-0.0%
2022$8,528-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905