Skip to content

145 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 2001

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Mar 4, 2020

Property Information

Block255
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM47

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage3,143
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
12%
Improvement Value:$128,200
88%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,597+1.3%
2024$15,396+0.8%
2023$15,277+15.3%
2022$13,249-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft3,143DeedBook 9508, Page 989NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/18/2020

Property Sale

Sale
$326,900
DeedBook 5964, Page 5

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5763, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3589, Page 227