Skip to content

139 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1895
Residential
Vacant

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Dec 21, 2020

Property Information

Block255
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM47

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,504
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
18%
Improvement Value:$78,600
82%
Total Assessment$96,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,288+1.3%
2024$10,155+3.3%
2023$9,826+34.9%
2022$7,282-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000

From:

To:

Sq Ft1,504DeedBook 9537, Page 729NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1895