Skip to content

125 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 20, 2008

Property Information

Block257
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM47

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,600
20%
Improvement Value:$72,400
80%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,635+1.3%
2024$9,510+0.8%
2023$9,437-0.0%
2022$9,441-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 8483, Page 320Recorded4/7/2008

Property Built

Built

Year Built: 1900