Skip to content

274-276 Wilson AveKearny, NJ 07032

Built 1975

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block259
Lot25.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class45
Description2SFR2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,992
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
21%
Improvement Value:$112,700
79%
Total Assessment$141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,180+1.3%
2024$14,984+14.3%
2023$13,106-0.0%
2022$13,113-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 9588, Page 345NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 8739, Page 664NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/6/2010

Property Built

Built

Year Built: 1975