Skip to content

175 Hoyt StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 31, 1990

Property Information

Block261
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,298
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,900
36%
Improvement Value:$57,600
64%
Total Assessment$90,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,688+1.3%
2024$9,563+0.8%
2023$9,489-0.0%
2022$9,493-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4252, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1905