Skip to content

171 Hoyt StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 26, 2016

Property Information

Block261
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,532
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
16%
Improvement Value:$85,300
84%
Total Assessment$101,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,887+1.3%
2024$10,747+10.6%
2023$9,720-0.0%
2022$9,724-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,532DeedBook 9142, Page 418NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/31/2016

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,532DeedBook 8199, Page 294Recorded5/1/2007

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5011, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1905