Skip to content

157 Hoyt StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Apr 13, 1992

Property Information

Block261
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class45
Description2.5SFR 2CG
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,090
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
27%
Improvement Value:$86,900
73%
Total Assessment$119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,814+1.3%
2024$12,649+0.8%
2023$12,551-0.0%
2022$12,557-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 4486, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1905