Skip to content

163 Tappan StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Jun 25, 1998

Property Information

Block264
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,060
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
20%
Improvement Value:$69,100
80%
Total Assessment$85,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,196+1.3%
2024$9,077+0.8%
2023$9,007-0.0%
2022$9,011-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5304, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1925