Skip to content

39 Devon TerrKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 4, 1993

Property Information

Block258
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM49

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,838
Acreage33.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
23%
Improvement Value:$78,000
77%
Total Assessment$101,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,844+1.3%
2024$10,704+0.8%
2023$10,621-0.0%
2022$10,626-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4663, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1915