Skip to content

157 Tappan St

Kearny, NJ 07032

Built 1963

Last Sale Price
$376,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block264
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,235
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,500
29%
Improvement Value:$57,400
71%
Total Assessment$80,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,660+1.3%
2024$8,549+18.2%
2023$7,235-0.0%
2022$7,238-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$376,000

From:

To:

Sq Ft1,235DeedBook 9592, Page 651NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/26/2021

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

Sq Ft1,235DeedBook 8788, Page 519Recorded4/25/2011

Property Built

Built

Year Built: 1963