Skip to content

111 Tappan St

Kearny, NJ 07032

Built 1968

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block264
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SFR BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,400
22%
Improvement Value:$61,200
78%
Total Assessment$78,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,414+4.4%
2024$8,056+0.8%
2023$7,991-0.0%
2022$7,995-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 9823, Page 246Recorded5/20/2024

Property Built

Built

Year Built: 1968