Skip to content

133 Hoyt StreetKearny, NJ 07032

Built 1961

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block261
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM49

Building Details

Building Class17
Description2SFR BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
19%
Improvement Value:$69,100
81%
Total Assessment$85,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,153+4.2%
2024$8,785+0.8%
2023$8,715-0.0%
2022$8,719-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 9772, Page 20Recorded9/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 1961