Skip to content

93 Tappan StKearny, NJ 07032

Built 1885

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Oct 8, 2012

Property Information

Block264
Lot62
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,547
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,100
43%
Improvement Value:$48,300
57%
Total Assessment$84,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,035+1.3%
2024$8,919+0.8%
2023$8,849-0.0%
2022$8,854-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,547DeedBook 8891, Page 250Recorded1/28/2013

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4144, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1885