Skip to content

189 Dukes StKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 20, 2004

Property Information

Block267
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
24%
Improvement Value:$62,100
76%
Total Assessment$81,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,746+1.3%
2024$8,633+0.8%
2023$8,566-0.0%
2022$8,570-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 7253, Page 94NU CodeFamily (1)Recorded3/23/2004

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5228, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1920