Skip to content

68 Dukes StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Sep 20, 2017

Property Information

Block270
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page47

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage2,970
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,700
16%
Improvement Value:$95,600
84%
Total Assessment$113,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,129+1.3%
2024$11,972+0.8%
2023$11,880-0.0%
2022$11,885-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft2,970DeedBook 9239, Page 727Recorded9/25/2017

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,970DeedBook 7276, Page 31Recorded5/3/2004

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5660, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1905