Skip to content

35 Halstead StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 17, 2001

Property Information

Block55
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM11

Building Details

Building Class45
Description3SF 4CG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,925
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
15%
Improvement Value:$102,100
85%
Total Assessment$119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,803+1.3%
2024$12,638+0.8%
2023$12,540+3.9%
2022$12,074-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 5915, Page 104

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5085, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1905