Skip to content

64 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Feb 20, 2001

Property Information

Block272
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,515
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,200
52%
Improvement Value:$139,800
48%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,045+1.3%
2024$30,644+0.8%
2023$30,407-0.0%
2022$30,421-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 5784, Page 157

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3201, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1955