Skip to content

30-32 Harrison AveKearny, NJ 07032

Built 1942
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2019

Property Information

Block278
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,590
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
20%
Improvement Value:$106,600
80%
Total Assessment$133,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,302+1.3%
2024$14,118+0.8%
2023$14,008-0.0%
2022$14,015-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft4,590DeedBook 6099, Page 298NU CodeTitle correction (4)Recorded12/30/2002

Property Built

Built

Year Built: 1942