Skip to content

265 Harrison AveKearny, NJ 07032

Industrial

Last Sale Price
$2,900,000
Last Sale Date
May 28, 1998

Property Information

Block286
Lot7
QualifierHM
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM9

Building Details

Building Class---
Description1SB SF:52780
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
25%
Improvement Value:$1,051,000
75%
Total Assessment$1,405,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$150,405+1.3%
2024$148,466+0.8%
2023$147,314-0.0%
2022$147,385-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,900,000
DeedBook 5292, Page 301