Skip to content

Meadows(Unit HM)Kearny, NJ 07032

Public Property

Last Sale Price
$360,500
Last Sale Date
Jun 30, 2005

Property Information

Block287
Lot17
QualifierHM
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageMM4

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage24.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$953,500
95%
Improvement Value:$50,000
5%
Total Assessment$1,003,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$73,547+4.3%
2006$70,546+6.4%
2005$66,311+6.9%
2004$62,006+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$360,500
DeedBook 7615, Page 107