Skip to content

Meadows(Unit HM)Kearny, NJ 07032

Vacant Land

Last Sale Price
$28,000,000
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block287
Lot71
QualifierHM
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM8

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$73,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,847+1.3%
2024$7,746+0.2%
2023$7,727+108.4%
1996$3,708+11.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$28,000,000
DeedBook 9547, Page 18

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4695, Page 73