Skip to content

206 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1966

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 2, 2022

Property Information

Block28
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,436
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
19%
Improvement Value:$110,500
81%
Total Assessment$136,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,634+1.3%
2024$14,445+0.8%
2023$14,333-0.0%
2022$14,340-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4689, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1966