Skip to content

164 Bergen AveKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 26, 2019

Property Information

Block244
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page6 [D

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage2,367
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,400
24%
Improvement Value:$59,300
76%
Total Assessment$77,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,318+1.3%
2024$8,211+0.8%
2023$8,147-0.0%
2022$8,151-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,900

From:

To:

Sq Ft2,367DeedBook 6072, Page 48Recorded10/25/2002

Property Built

Built

Year Built: 1910