Skip to content

55 Brighton AveKearny, NJ 07032

Built 1966

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block28
Lot25.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,332
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
23%
Improvement Value:$59,000
77%
Total Assessment$76,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,189+1.3%
2024$8,084+0.8%
2023$8,021-0.0%
2022$8,025-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 9860, Page 30NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1966