Skip to content

Third Street(Block 292 Lot 2)Kearny, NJ 07032

Built 1959
Industrial

Last Sale Price
$9,500,000
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block292
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageMM7

Building Details

Building Class---
Description1SCB 2SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,300
34%
Improvement Value:$628,700
66%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$101,698+1.3%
2024$100,387+0.8%
2023$99,608-0.0%
2022$99,655-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$9,500,000

From:

To:

DeedBook 9395, Page 477NU CodeZoning change (24)Recorded4/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 1959