Skip to content

100 N Hackensack AveKearny, NJ 07032

Built 2002

Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block298
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM4

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage22,880
Acreage5.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,800
77%
Improvement Value:$132,800
23%
Total Assessment$575,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$61,618-17.7%
2024$74,867+0.8%
2023$74,286-0.0%
2022$74,322-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2002