Skip to content

Stern AveKearny Town, NJ

Built 1918
Industrial

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 1, 1985

Property Information

Block298
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM4

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage27,438
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
17%
Improvement Value:$399,200
83%
Total Assessment$481,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,577+1.3%
2024$50,912+0.8%
2023$50,517-0.0%
2022$50,541-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 3465, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1918